Blog

osnivanje firme u srbiji

OSNIVANJE DOO FIRME U SRBIJI

Republika Srbija iz godine u godinu privlaći sve veći broj stranih investitora koji se odlučuju da ovde započnu nove poslovne poduhvate. Daleko niže stope poreza nego u razvijenim evropskim zemljama, kvalifikovana radna snaga, kao i sve bolja putna infrastruktura, učinili su da nove firme niču kao pečurke posle kiše.

Povećano interesovanje stranih investitora za ovdašnje tržište dovelo je da značajnih promena pravnog okvira koje ide u pravcu pojednostavljivanja procedura. Naime, tokom prošle godine su izvršene izmene podzakonskih akata u sferi osnivanja firmi kojima se kao obavezan uveo model elektronskog osnivanja. Sve postojeće forme privrednih društva, i to: društvo sa ograničenom odgovornošću (DOO), akcionarsko društvo (AD) komanditno društvo (KD) i ortačko društvo (OD) se obavezno osnivaju elektronskim putem – podnošenjem elektronske prijave osnivanja.

OSNIVANJE DOO FIRMI U SRBIJI

Društvo sa ograničenom odgovornošću (DOO) predstavlja najzastupljeniju pravnu formu u kojoj se osnivaju privredna društva u Srbiji. Razlog za ovo treba pre svega tražiti u činjenici da kod ove pravne forme osnivači odgovaraju ograničeno za obaveze firme, najviše do vrednosti unetog osnivačkog uloga. Prema tome, ovde je isključena neograničena odgovornost osnivača celokupnom imovinom, kao što je recimo slučaj kod preduzetnika. Pored toga, u formi društva sa ograničenom odgovornošću se može obavljati skoro svaka poslovna delatnost što uslovljava da pokrivaju najširi opseg biznisa – od onih mikro do onih velikih.

Pred buduće osnivače DOO u Srbiji se kao početni imperativ postavlja izbor poslovnog imena, adrese sedišta, registrovane delatnosti, visine osnivačkog uloga, visine osnivačkog kapitala, zakonskog zastupnika i sl. Kamen temeljac svakog novoosnovanog DOO predstavlja osnivački akt koji je obavezan u postupku osnivanja. Osnivački akt se donosi od strane osnivača DOO, a može biti u formi – Odluke o osnivanju (kada je reč o jednočlanom DOO) i Ugovora o osnivanju (kada je reč o višečlanom DOO). Sadržina osnivačkog akta je detaljno propisana Zakonom o privrednim društvima.

Prilikom izbora poslovnog imena DOO mora se vodite računa da naziv ne sme da bude isti kao naziv već osnovanog DOO jer će u tom slučaju prijava za osnivanje biti odbačena. Kada je o osnivačkom ulogu reč, Zakon propisuje da novčani ulog može biti najmanje 100 dinara, pri čemu se isti može uplatiti u roku od 5 godina. DOO zastupa jedan ili više direktora koji mogu da budu i strani državljani. 

ELEKTRONSKO OSNIVANJE DOO

Prijavu za osnivanje DOO mogu podneti domaći ili strani državljani koji poseduju kvalifikovani elektronski potpis izdat od strane nekog od sertifikacionih tela u Srbiji. Sva dokumenta koja se podnose u postupku osnivanja DOO moraju biti propisno digitalizovana (pretvorena u formu elektronskog dokumenta) i elektronski potpisana. S obzirom da stranci veoma često žele da izbegnu  da makar u ovoj početnoj fazi dolaze u Srbiju, kao mogućnost se javlja davanje specijalnog punomoćja advokatu koji je ovlašćen da podnese prijavu za elektronsko osnivanje DOO. Naime, uz notare, advokati su ovlašćeni da digitalizuju (pretvore u formu elektronskog dokumenta) i elektronski potpišu svaki dokument u postupku osnivanja DOO. 

Agencija za privredne registre Republike Srbije donosi odluku o zahtevu za osnivanje DOO u roku od 5 radnih dana. Ukoliko prijava za osnivanje bude usvojena odluka se dostavlja u formi elektronskog dokumenta na mejl podnosioca prijave, što znači da se ista ne mora lično preuzimati.

Za više pitanja o ovom, kao i drugim pitanjima iz domena privrednog prava, najbolje da kontaktirate advokata.

Share this post

Ostavite odgovor