RADNA VIZA U SRBIJI
Srbija se poslednjih godina susreće sa deficitom radne snage u gotovo svim privrednim granama pri čemu naročito prednjače industrija, saobraćaj, turizam i ugostiteljstvo. Ovo je uslovilo da srpski poslodavci svake godine “uvoze” na desetine hiljada stranih radnika.
Najveći broj radnika dolazi iz slabije razvijenih zemalja poput Indije, Nepala i Kube sa kojima Srbija nema razvijene diplomatske odnose pa je na snazi tzv. vizni režim. Ovo za posledicu ima da njihovi državljani ne mogu da uđu u Srbiju bez prethodnog pribavljanja vize. Sa druge strane, postoje i oni poput državljana Kine koji u Srbiji mogu da borave bez vize najduže 30 dana. Međutim, i jednima i drugima je zajedničko to da se nalaze u tzv. režimu obaveznog pribavljanja vize za zapošljavanje ukoliko žele da rade u Srbiji.
VIZA ZA DUŽI BORAVAK PO OSNOVU ZAPOŠLJAVANJA
Strani državljani kojima je neophodna viza za ulazak u Srbiju, kao i strani državljani kojima je u skladu sa međunarodnim ugovorima koje je potpisala Srbija onemogućeno da odmah podnesu zahtev za pribavljanje jedinstvene dozvole, zapošljavaju se pod uslovom da su prethodno pribavili vizu za duži boravak po osnovu zapošljavanja. Viza za duži boravak po osnovu zapošljavanja predstavlja jednu od vrsta tzv. “D vize” i omogućava strancima da borave i rade na teritoriji Srbije u trajanju od 90 do 180 dana.
Zahtev za izdavanje radne vize podnosi stranac lično ili poslodavac u ime stranca elektronskim putem preko jedinstvenog portala. Podnosi se diplomatsko-konzularnom predstavništvu Srbije u inostranstvu. Uz zahtev se prilaže odgovarajuća dokumentacija kojom se dokazuje njegova svrha i opravdanost. Jedan od najvažnijih dokumenata predstavlja pozivno pismo poslodavca. Poslodavac se pozivnim pismom obavezuje da će snositi troškove boravka i prinudnog udaljenja stranca sa teritorije Srbije, kao i troškove eventualnog boravka i smeštaja stranca u prihvatilištu za strance, ukoliko se oni ne mogu naplatiti od stranca.
O zahtevu za izdavanje radne vize odlučuje diplomatsko-konzularno predstavništvo u roku od 15 dana, pri čemu se taj rok može produžiti do 30 dana ako za to postoje opravdani razlozi. U postupku odlučivanja o zahtevu diplomatsko-konzularno predstavništvo pribalja prethodnu saglasnost Ministarstva unutrašnjih poslova. Ovu saglasnost Ministarstvo unutrašnjih poslova daje na osnovu razultata procene nadležnog organa po mestu dolaska stranca, kao i razultata procene državnog organa nadležnog za zaštitu bezbednosti Republike Srbije.
ZAPOŠLJAVANJE STRANCA PO OSNOVU RADNE VIZE
Ukoliko zahtev za izdavanje radne vize bude pozitivno rešen stranac se poziva da pristupi u diplomatsko-konzularno predstavništvo radi utiskivanja vizne nalepnice u pasoš. Po pribavljanju vizne nalepnice stranac stiče pravo da zasnuje radni odnos kod srpskog poslodavca i stupi na rad.
Sa druge strane, poslodavac stiče obaveze koje se odnose na obezbeđivanje uslova za zakonit boravak i rad stranca u Republici Srbji, a naročito da:
- stranac radi na teritoriji Republike Srbije u skladu sa odredbama Zakona o strancima i Zakona o zapošljavanju stranaca
- izvrši urednu prijavu stranca na obavezno socijalno osiguranje
- strancu, nakon završetka poslovnih aktivnosti zbog kojih je došao u Republiku Srbiju, obezbedi putnu kartu za njegov povratak u zemlju porekla.
Poslodavac i stranac mogu da se saglase da stranac nastavi sa radom i nakon isteka radne vize. U tom slučaju stranac ili poslodavac u ime stranca podnesi zahtev za izdavanje jedinstvene dozvole za boravak i rad u Srbiji. Jedinstvena dozvola se izdaje na period do godinu dana i može se produživati.
Za više informacija o ovom, kao i o drugim pitanjima iz domena zapošljavanja stranaca možete kontaktirati advokata.
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.